איזה פחד! כיצד להתמודד עם פחדים אצל ילדים

איזה פחד! כיצד להתמודד עם פחדים אצל ילדים

פחד אצל ילדים הנו תופעה שכיחה אך מאתגרת עבור הורים רבים. איך מבחינים בין פחד לבין חרדה? כיצד מומלץ להגיב לילדים שפוחדים מזריקה או ממפלצות מתחת מיטה?  

פחד אצל ילדים הוא תופעה נפוצה ונורמלית המבשילה לצד ההתפתחות התקינה של המח, כאשר ילדים מבינים את ההקשר בין סיבה לתוצאה, בין מציאות לדמיון ובין רגשות שלילים לרגשות חיוביים.  

פחד כשלב התפתחותי – פחדים אצל ילדים מתעוררים בהתאם לשלבי ההתפתחות הקוגנטיבית והרגשית שלהם. בקרב תינוקות קיימים פחדים מובנים, וככל שמתבגרים מופיעים פחדים הקשורים לדאגה לעתיד. כך בגיל חצי שנה חלק מהתינוקות חווים חרדת זרים, ובגיל מאוחר יותר פעוטות חווים חרדת נטישה המתבטאת כתגובה לעזיבת ההורים. ההתנהגויות הללו נורמליות ומבטאות את הבנתו המתפתחת של הילד לחשיבות הוריו להישרדותו, לקשר הייחודי שלו עימם ולמודעות המתרחבת לקיומן של סכנות.  

פחד כתגובה לגירויים חדשים –  כאשר מדובר באירוע נעים ומהנה כגון מסיבת יום הולדת, תחפושות או שחייה בים הילד עדיין אינו יודע להעריך נכון את הסיטואציה ועלול להיבהל מחוסר הוודאות. פחדים אלה יתגברו כשהילד יקלוט חוסר נוחות או בהלה של ההורים, ויניח באופן לא מודע כי אם ההורה מגיב כך וודאי יש סיבה לפחד.  פחד זה נוטה לחלוף כאשר הילד יתרגל לסיטואציה ויראה כי ההורה אינו נרתע.

פחד כתגובה לאירועים בלתי נעימים –  פחד אצל ילדים עלול להתעורר כתגובה לסיטואציה המערבת כאב ואי נוחות, כגון: ביקור אצל רופא שיניים או קבלת זריקה. הדרך הטובה ביותר להתמודד עם סיטואציה זו היא על ידי מתן הסבר ענייני ואמין אשר יפוגג את תחושת חוסר הוודאות. חשוב לא להבטיח לילד הבטחות שווא (“זה בכלל לא כואב”) אלא לומר שמדובר באי נעימות קלה שחולפת. לא ללעוג, לתת לגיטימציה ולהפגין עמדה חד משמעית בנוגע לצורך בביצוע הפעולה מאיימת. 

פחד בתגובה לסרטים והצגות – ילדים עלולים לפחד מסרטים ומשכך יש לבחור אך ורק תכנים המותאמים לגילם. יחד עם זאת פחד עלול להופיע גם מעצם הישיבה באולם חשוך, או מתוך בלבול בין מציאות לדמיון. הילד אינו מבין כי המפלצות אינן מסוכנות ומגיב בפחד. 

פחד מפני חושך וחלומות רעים – הפחד הזה מתעורר כתגובה לחוסר הוודאות וחוסר האונים שהילד חש כאשר הוא לבד, וכתוצאה מהבלבול בין המציאות לדמיון. הדרך להתמודד היא על ידי הרגעה ותמיכה, מתן פתרונות פרקטיים כגון: מנורת לילה, בובה מרגיעה וכן לחפש יחד עם הילד את המפלצת..

חשוב לציין כי לא אחת הורים מתבלבלים בין פחד לחרדה. בעוד פחד הנו תופעה טבעית ונורמטיבית, חרדה הנה פחד מוגזם לגירוי ללא איום ממשי. רוב הזמן החרדה מלווה במצוקה נפשית מתמשכת ובניסיונות של הילד להימנע מהסיטואציה. הניסיון בתחום מלמד כי לא תמיד קל להבחין בין פחד נורמטיבי מותאם גיל לבין חרדה המצריכה ייעוץ והדרכה.

עורכת: רחלי עשור, עו”ס מתנדבת במטיבת”א

לקבלת סיוע פנו אל מטיבת”א 2837*

    

אהבת את המאמר? שתף:

Facebook
WhatsApp
Email
הדפסה

הרשמה לניוזלטר של מטיבתא

הצטרפו לרשימת התפוצה המקנה לך הטבות:
סדנאות דיגיטליות // טיפים ללא תשלום // מגזין מטיבתא // מאמרים אחרונים.

הפופלרים ביותר

פוסטים נוספים מאותה קטגוריה

שינוי לאן?

תודה, אמרה נועה ועיניה בורקות בהתרגשות. עזרת לנו לשנות את הזוגיות שלנו, לא חשבתי שנוכל עוד לחוות זוגיות רגועה וללא המתחים והכעסים שהיו לנו בעבר,

“אהבה ” זה כל הסיפור???

התרבות המערבית המודרנית מחבקת את האהבה הרומנטית וחושפת אותנו לאינספור פרסומות, ספרים, סרטים ,שירים ומיתוסים שעוסקים בשבחה .וכך עובר המסר העיקרי כמו באגדה של שלגיה:

סוד ההצלחה בזוגיות-הוא ב”סוד הנסירה”

סוד ההצלחה בזוגיות-הוא ב”סוד הנסירה”          פרשת בראשית עוסקת בבריאה, באדם ובזוגיות. בפרשה זו אנחנו מוצאים את הבסיס וההכוונה לבנית זוגיות בריאה או לחילופין את

ללמוד לתת אמון

נסו להיזכר, האם מישהו אמר לכם אי פעם את המשפט “אני מאמין בך”? האם היה אדם, איש או אישה שהרגשתם שהוא מאמין בכם במיוחד? בואו

בואו נדבר
מטיבתא - מרכז טיפול יעוץ במשפחה ארצי
https://youtu.be/RiEq6d2xo9k