לוגו מטיבת"א

ייעוץ זוגי – מוקד סיוע ומידע

ייעוץ זוגי ומשפחתי

מוקד סיוע וייעוץ זוגי של מרכז מטיבת”א זמין בשבילכם 24/6. אנחנו זמינים לכם בטלפון, בצ’אט, במייל ובטופס המצורף. יש למומחים שלנו את מיטב הכלים לסייע לכם, והם מתמחים בסיוע לציבור הדתי והחרדי, ומכירים היטב את המאפיינים והצרכים המיוחדים של שומרי התורה והמצוות הזקוקים לסיוע נפשי. השיחה תישאר דיסקרטית לחלוטין.

 

זקוקים לסיוע? התקשרו: 2837* או השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם:

הדמיה ייעוץ זוגיות
טבעת נישואין - ייעוץ זוגי
חופה - יעוץ זוגי

ייעוץ זוגי - כל מה שצריך לדעת

מה זה בכלל ייעוץ זוגי?​

“איש ואשה זכו – שכינה ביניהם”. בניין הבית ושלום הבית הם מהיסודות החשובים ביותר בתורה ובחיינו, כבני אדם בכלל וכיראי שמים בפרט. מגיל קטן אנו מתפללים לזכות להקים בית נאמן בישראל, ושתשרה בו אהבה ואחווה, שלום ורעות. אך פעמים רבות, לאחר שזוכים להקים את הבית (ולעתים כבר בימים ובשבועות שלפני הנישואין), מתגלעות מחלוקות ובעיות שעלולות להחשיך את האור הגדול בחיי הנישואין, וחלילה אף להידרדר לפירוק החבילה ולגירושין – דבר ש'”אפילו מזבח מוריד עליו דמעות”.
ייעוץ נישואין נועד לסייע במקרים הללו, ולמצוא – יחד עם בני הזוג – את הדרכים להחזיר את השלום לבית, לחזק את האהבה והאחווה, ולהשיב את השמחה והאחדות לחיי הנישואין.
תהליך ייעוץ זוגי הוא תהליך של תקשורת ולמידה, שבו איש מקצוע מנוסה מסייע לזוג להבין ולטפל באתגרים הפרטיים והמשותפים שאיתם הם מתמודדים בחיי הנישואין שלהם. תהליך הייעוץ תומך ומדריך את הזוג בעבודתם המשותפת לשמירה ולשיפור הקשר ביניהם, ומספק מסגרת בטוחה ונינוחה שבה ניתן לשתף אחד את השני בנקודות המבט השונות, לפתוח את הלב, להבין אחד את השני טוב יותר ולהתקרב זה לזה מחדש.
יועץ זוגי יכול לספק כלים, אסטרטגיות וטכניקות, שיעזרו לזוג לפתור בעיות, לחזק את התקשורת וליצור איזון בין הצרכים האישיים והמשותפים שלהם.
אנו מזמינים אתכם לפנות למומחים שלנו, במוקד היעוץ הזוגי של מטיבת”א, בטופס המקוון או בקו הטלפוני.

מתי כדאי לפנות לייעוץ נישואין מקצועי?​

בחיי הנישואין, ישנם רגעים רבים בהם מתעוררים קשיים שאלות. בין אם התפתחות לא טובה של הזוגיות, ובין אם אירועים חיצוניים שמשפיעים – חיי הזוגיות והנישואין פעמים רבות ‘עולים על שרטון’. ברוב המקרים, אם יסודות הזוגיות איתנים וישנו כבוד הדדי, בני הזוג ימצאו בעצם את הדרך להתגבר על המכשולים והאתגרים. גם במקרים אלו, יועץ מקצועי יכול להיות מועיל ביותר לזוגות הנישואים, לקצר תהליכים ולהפוך אותם לרכים וקלים יותר. במקרים אחרים, ההיעזרות בייעוץ זוגי אינה רק מועילה – היא הכרחית ממש, ובלעדיה המצב עלול חלילה להידרדר.
1. קושי בתקשורת: אם זוג מתמודד עם בעיות תקשורת קבועות, כגון תחושת קושי להבין ולתקשר בין הצדדים, קשיים בהבנת רגשות וצרכים של השניים, או תחושה שהתקשורת הופכת ל’מבולגנת’ ומלאה באי הבנות – ייעוץ נישואין יכול לספק כלים וטכניקות לשיפור ולחיזוק התקשורת בין הזוג.
2. ניהול קונפליקטים: כל זוג מתמודד עם קונפליקטים, ויכוחים ואף מריבות. אך כאשר אלו מתרחשים בצורה תדירה מידי, ומתמשכים בצורה שמקשה על הזוג להגיע לפתרון, ייעוץ זוגי יכול להיות יעיל כדי להגיע להבנה כיצד לנהל את הקונפליקטים בצורה בונה ומועילה, וליצור כלים להבנה הדדית ולפתרון יעיל יותר של הפערים בזוגיות.
3. קשיים מול המשפחה המורחבת: פעמים רבות אתגר שמלווה את חיי הנישואין הוא ההתמודדות עם מערכת היחסים המשפחתית של שני הצדדים. אם ישנן מחלות משפחתיות, קושי בהתמודדות עם הורים או ילדים מהזוגות הקודמים, ושאר מצבים בהם אחד מבני הזוג לא מצליח להתמודד עם קרובי המשפחה של בן זוגו – ייעוץ זוגי יכול לספק עזרה ולהוביל למציאת פתרון.
5. שינויים משמעותיים בחיים: ייעוץ נישואין יכול להיות מועיל וחשוב כאשר הזוג מתמודד עם שלבים חדשים בחיי הנישואין, כמו התמודדות עם התחלות, החלטות חשובות או שינויים במסלול החיים המשותף. בעת התמודדות עם אתגרים חדשים, ייעוץ נישואין יכול לספק הכוונה, כלים והתמודדות עם השינויים בצורה יעילה ובונה. הדבר נכון הן לשינויים בזוגיות, כגון לידה ראשונה, עבודה חדשה ומצבים אחרים שמשפיעים על הזוגיות, וכן במשברים משמעותיים כגון אסונות משפחתיים חלילה, פיטורין, שינוי במצב הנפשי של אחד מבני הזוג, משבר כלכלי משמעותי וכל שינוי אחר במצב שעלול להוביל לקשיים בזוגיות. בכל מקרה כזה, יועץ זוגי יכול להוביל להבנה הדדית טובה יותר, ולחזק את היכולת של בני הזוג להתמודד יחד עם כל שינוי ומשבר.

כמה זמן אורך הליך של ייעוץ זוגי, ומהם השלבים הכלולים בו?​

מהרגע שבו מחלטים לפנות לייעוץ נישואין מקצועי, חשוב להבין את זמן התהליך, ואת השלבים השונים שעשויים להרכיב אותו. ייעוץ נישואין הוא תהליך מתוכנן ואישי, שעשוי לארוך זמן רב, והוא תלוי בצרכים ובצורכים של הזוג המבקש את הייעוץ. תהליך ייעוץ זוגי עשוי לכלול את כל השלבים האלו, או את חלקם:

1. פגישה ראשונה והערכה ראשונית

התהליך מתחיל עם פגישה ראשונה בין הזוג ליועץ נישואין. במהלך הפגישה, היועץ מתרשם מהזוג, מבין את הצרכים והתהליכים האישיים שלהם, ומבצע הערכה ראשונית של המצב. בשלב זה, מתבצעת השלמת טפסים רלוונטיים והסכם התהליך הכללי של היעוץ הזוגי.

2. איסוף מידע ותהליך אבחון

בשלב זה, היועץ נישואין יבצע איסוף מידע מפורט על הזוג, כולל מידע אישי, היסטוריה רגשית ויכולת תקשורת. השלב הזה יכלול ראיונות אישיים עם בני הזוג (ביחד, ולעתים גם לחוד) ובחינה מקיפה של המצב. האבחון יכול לכלול גם מרכיבים כגון שאלונים ומבחנים מקצועיים. תהליך האבחון יכול להימשך מספר פגישות, ותוצאותיו מאפשרות ליועץ להבין את הקשיים והאתגרים שעמם הזוג מתמודד.

3. קביעת מטרות ותכנית עבודה

לאחר איסוף המידע ותהליך האבחון, היועץ יסייע להגדיר מטרות ברורות ותוכניות עבודה לטווח הארוך. המטרה הכללית תהיה לסייע לזוג לשפר את התקשורת, לפתח כלים להתמודדות עם קונפליקטים ולחזק את היחסים המשותפים, אך מעבר למטרה הכללית ישנה חשיבות למיפוי שיתבצע בשלב הזה, בו תיכתב העבודה המותאמת אישית לזוג.

4. עבודה על היחסים והתקשורת

השלב הבא עוסק בעיבוד ושיפור התקשורת בין בני הזוג, ובפיתוח כלים לניהול קונפליקטים. היועץ ילמד את הזוג טכניקות ואסטרטגיות לתקשורת בריאה ויעילה, דרכים להבנת הרגשות ההדיים, ומרכיבים אחרים שישפרו את יכולת ההבנה הזוגית והשיח הזוגי הטוב והבריא.

5. התמודדות ישירה עם הבעיות

בשלב זה, הזוג בהנחיית היועץ יתמודד עם הקשיים המשפחתיים, הקונפילקטים הזוגיים או הבעיות האחרות שהביאו את הזוג להתליך היעוץ. בעבודה משותפת, לאחר הנחת היסודות לשיח בריא יותר בשלבים הקודמים, עשוי הזוג להבין טוב יותר כיצד לאמץ נקודת מבט חדשה או ליצור הרגלים חדשים שיביאו להתמודדות טובה יותר במצבים הבעייתיים.

6. פתרון תהליכים אישיים

במהלך הייעוץ, עשויות לעלות תהליכים אישיים שמשפיעים על הזוג ועל היחסים שלהם. הייעוץ יסייע לזוג לפתור תהליכים אישיים אלו, כגון חוסר בביטחון עצמי, בעיות בתקשורת פנימית, או קשיים בהתמודדות עם טראומה רגשית מהעבר.

7. התקדמות והשגת מטרות

בשלב זה, הזוג מתקדם בתהליך הייעוץ ומתחיל לראות שיפורים ביחסים שלו. הייעוץ יסייע לזוג לשפר את התקשורת, לפתח שיח בריא יותר, ולהתמודד בצורה יעילה עם קונפליקטים ואתגרים בחיי הנישואין.

8. סיום וסכום התהליך

לאחר שניכר שיפור משמעותי במצב, ובני הזוג מרגישים שהם יכולים להמשיך את התהליך בכוחות עצמם, תתקיים פגישה סופית בה יערך סיכום התהליך, ויסקרו ההתקדמויות שהתרחשו במהלך הייעוץ. היועץ יציב ‘מראה’ מול בני הזוג בה הם יוכלו לראות את השיפורים שהתרחשו ביחסים, בתקשורת וביכולת ההתמודדות של הזוג. בנוסף, היועץ ובני הזוג יתכננו יחד כיצד להמשיך ולחזק את הזוגיות בהמשך הדרך.

הזמן שתהליך הייעוץ הזוגי ידרוש יכול להשתנות בהתאם לצרכים ובעיות בין בני הזוג. לרוב תהליך רציני של יעוץ זוגי יארוך לפחות מספר שבועות, ובדרך כלל אף מספר חודשים. עם זאת, במקרים מסויימים עשוי להתרחש שיפור משמעותי בשיח הזוגי בתוך פגישות ספורות בלבד.

מגוון רחב של שיטות וגישות שונות משמש בתהליך היעוץ הזוגי.. כל אחת מהשיטות מציעה מתודולוגיה ייחודית, ומותאמת לצרכים הפרטיים של הזוג. כל שיטה כוללת כלים ותובנות שונות, שמטרתן לתמוך ולשפר את היחסים והתקשורת בין הצדדים. יועץ זוגי טוב מכיר את רוב ככל השיטות, ויודע להתאים לכל זוג את הדרך הנכונה עבורו. בשורות הבאות נסקור חלק מהשיטות המקובלות בייעוץ נישואין.

1. שיטת התקשורת האי-אלמנטרית

שיטה זו מתמקדת בחשיבות ההבנה האמפטית העצמית, ובהקשבה מעמיקה לרגשות, הצרכים והתחושות. במהלך הייעוץ, היועץ יוביל את הזוג להתבונן ברמה עמוקה יותר במהלך השיחה, לשפר את יכולת האינטואיציה שלו, ולבצע חקירה אישית עמוקה לתהליכים רגשיים ופסיכולוגיים בתודעה האישית של כל אחד מבני הזוג. כך יוכלו בני הזוג להבין את צרכיהם העמוקים יותר, ולתקשר אותם לשותף בצורה יעילה ובונה.

2. שיטת התמיכה הרגשית

שיטה זו מתבססת על הרחבת היכולת הרגשית והאמפתיה של הזוג. במהלך הייעוץ, הזוג מקבל תמיכה רגשית מהיועץ באופן אמפתי ומבונה, שמטרתו לחזק את היכולת של הזוג לקבל ולתת תמיכה ביניהם. התמיכה הרגשית המתקבלת בשיטה זו יכולה להוביל לשיפור משמעותי ביכולת התקשורת האינטימית והרגשית של בני הזוג.

3. שיטת האימון הזוגי

שיטה זו מתמקדת באימון של בני הזוג בתחום התקשורת והיחסים הזוגיים. במסגרת האימון, הזוג משתתף בתרגולים מבוקרים שמטרתם לשפר את יכולת התקשורת הזוגית, לפתח מיומנויות ולמידה חברתית, ולהתמודד בצורה נכונה יותר עם קונפליקטים ואתגרים. באמצעות האימון הזוגי, הזוג מתקרב ומתחזק ביכולתו לתמוך ולתקשר בצורה יעילה ובונה.

ישנן עוד שיטות רבות ומגוונות, חלקן מקובלות יותר וחלקן פחות. כאמור, יועץ זוגי טוב יכיר לפחות מספר שיטות יעוץ, אם לא את כולן, וידע להתאים לכל זוג ולכל מקרה את הדרך הנכונה ביותר.

יעוץ זוגי במעגל החיים: השלבים השונים והאתגרים הזוגיים​

מעגל החיים הזוגי מלא בתחנות שונות, בשינויים ובאתגרים. מהאירוסין ועד לשנות הזקנה, הזוג מתמודד עם שלבים ומכשולים שונים. בכל שלב עשוי יעוץ זוגי לתמוך ולסייע לזוג להתמודד עם האתגרים המיוחדים והקשיים הזוגיים המתגבשים בשלבים השונים. לכן ישנה חשיבות רבה לשים לב לשינויים אישיים וזוגיים שקורים עם השנים, ולתת להם מענה, ובמידת הצורך להיעזר ביועץ זוגי. כך לדוגמה, בעוד תקופת האירוסין מרגשת ומלאה ציפיות וחלומות, לעתים מתלווה לאלו גם חשש, פחד ואפילו חרדה מפני המחוייבות ומפני הלא נודע. אתגר נוסף עשוי להיות הציפיה ל’אהבה’ שהיא בעצם ‘התאהבות’, שאינה נכונה ועשויה להביא אכזבות ומשברים. השנה הראשונה לחיי הנישואין היא שלב בניית הקשר, וההפיכה משני פרטים נפרדים לזוג ומשפחה אחת. התהליך עשוי להיות נפלא ומתוק, אך פעמים רבות מלווה ב’חבלי לידה’, שבמקרים מסויימים עשויים להיות משבריים וחריפים במיוחד. המשך החיים כולל בדרך כלל את הרחבת המשפחה, שגם לה אתגרים מיוחדים שעשויים להקשות על הביחד הזוגי. בין היתר הזמן שמוקדש לזוגיות הולך ויורד ככל שהילדים דורשים את שלהם, וכן לעתים מתגלעות מחלוקות בהקשר לחינוך הילדים והאוירה בבית. בשלבים המאוחרים יותר כגון גיל המעבר מתרחשים שינויים גופניים ונפשיים רבים שעשויים לעורר גם הם אתגרים וקשיים בזוגיות, ובהמשך כשהילדים ‘פורחים מהקן’ ומקימים את בתיהם שוב צריך הזוג להתרגל למצב החדש. כל אחד מהשלבים האלה עשוי לעבור בקלות ובשמחה, אך פוטנציאל הקושי קיים ומחייב תשומת לב.

ייעוץ זוגי חרדי​

הציבור החרדי והדתי הוא ציבור עם מאפיינים מיוחדים, מעלות מיוחדות וצרכים מיוחדים.
בהקשר לייעוץ נישואין, אחד המאפיינים החשובים הוא הקפדנות בענייני צניעות, וההימנעות מדיבור בפומבי על עניינים שבצנעה. מדובר כמובן בערכים מקודשים וחשובים, שיש להם חלק עצום בחוסנה של המשפחה והזוגיות.

עם זאת, בהקשר לנישואין, היתרון הגדול עלול להיות גם חולשה. זאת בעקבות העבודה שלעתים, גם במצבים שבהם נדרשת עזרה וסיוע מקצועי, בציבור החרדי והדתי עשויים להימנע מלפנות לסיוע כזה. בשנים האחרונות, בהדרכת גדולי ישראל, המודעות וההבנה לצורך לדבר גם על נושאים שבצנעה וגם על נושאים זוגיים – הולך ועולה ברוך ה’.

כמובן, ייעוץ זוגי שמתאים לציבור תורני חייב להיות מודע למאפיינים המיוחדים של הציבור הזה, לצורך בעדינות ורגישות יתירה, שמירה על שפה ראויה וצנועה, ודיסקרטיות ביתר שאת. במוקד מטבית”א נמצאים יועצים ואנשי מקצוע שהם בשר מבשרה של הציבור החרדי, והם זמינים לכם 24 שעות ביממה.

מוקד היעוץ הזוגי של מטבית"א​

אנחנו במטבית”א מכירים היטב את עולמם של הזוגות מהציבור הדתי והחרדי, על מאפייניהם המיוחדים. יעוץ זוגי לבני תורה חייב כמובן להגיע מתוך היכרות מעמיקה עם ההלכות הקשורות לבניין הבית, ולעולמם הרוחני של בני הזוג. במוקד ישנו מענה רגיש, מקצועי ודיסקרטי, על ידי אנשי מקצוע מנוסים ובמידת הצורך על ידי רבני בית ההוראה ‘שלמות המשפחה’ שקשורים בקשר רציף למוקד מטיבת”א. המענה במוקד היעוץ הזוגי של מטיבת”א הוא במשך 24 שעות ביממה, שישה ימים בשבוע. בכל בעיה זוגית, שאלה או צורך מיוחד אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו! 

מוזמנים לפנות בטופס המקוון, או בטלפון 2837*

מרגישים שאתם צריכים תהליך טיפולי שיעזור לכם?

פנו לקבלת טיפול מקצועי ומותאם במרכז הטיפול שלנו

שאלות ותשובות

ייעוץ זוגי הוא תהליך בו יועץ מומחה מסייע לבני הזוג לטפל במשברים ובבעיות בתקשורת ביניהם. התהליך משפר את ההבנה העצמית וההדדית של בני הזוג, ומוביל להרגלים זוגיים נכונים יותר ולחיזוק תחושת האהבה והשמחה בנישואין. עוד על התהליך במאמר שבאתר
בכל מצב בו אתם מרגישים שהזוגיות שלכם מסתבכת, שאתם לא מצליחים להתמודד עם האתגרים ושאתם שוב ושוב חווים ‘קצר בתקשורת’ – כדאי מאוד לפנות לייעוץ זוגי. גם במצבים שונים של שינויים או קשיים מיוחדים, כמו ברשימת השינויים והאתגרים שפרטנו במאמר, כדאי לפנות ליועץ זוגי.
תהליך ייעוץ זוגי עשוי להועיל לזוגיות כבר במספר פגישות קטן. כמובן, ככל שהבעיות והאתגרים עמוקים וקשים יותר, תהליך הייעוץ יארוך זמן רב יותר עד למיצוי והשבת השלום והשמחה. לעתים יארוך התהליך מספר שבועות ולעתים מספר חודשים ואף יותר מכך – הכל לפי המצב
כן. אנו במטיבת”א מפעילים מוקד שפתוח עבורכם 24 שעות ביממה, שישה ימים בשבוע. אתם מוזמנים לפנות אלינו בטופס המקוון שבאתר או במספר 2837* כבל שאלה בנושא זוגיות ונישואין, ונשמח לעמוד לרשותכם ולסייע לכם בצורה מקצועית ודיסקרטית לחלוטין.