לוגו מטיבת"א

זוגיות וחוסן

קשר זוגי מבוסס ויציב, מעניק לנו תחושה של ביטחון המאפשרת לנו להתמודד טוב יותר עם אתגרי החיים. מחקרים מעידים כי זוגות שחווים קשר משמעותי רואים בו מקור לתמיכה, דאגה והערכה הדדית.

מהם הגורמים שבונים את הקשר הזוגי? וכיצד נוכל לחזק אותו?

זוג החוקרים ד”ר ג’ון וגו’לי גוטמן מיפו שבעה מרכיבים התורמים ליציבות ולשביעות רצון גבוהה בחיי נישואים. מרכיבים אלו בונים זוגיות התורמת לחוסן הזוגי המאפשר התמודדות מיטיבה יותר, יחד, לאורך החיים. להלן תמצות שלהם:

  • הכירו את בן/בת הזוג שלכם: ככל שאנו מכירים אחד את השני לעומק, כך הקשר נעשה הדוק יותר. זוגות שמתעניינים אחד בשני ומכירים היטב אחד את השני בונים קשר שיש בו אכפתיות, רגש וחום.
  • העריכו את הטוב: חוסן זוגי נבנה ע”י ראיית הטוב שבבן/בת הזוג, המחזק את הדימוי העצמי ומייצר תחושת שייכות והערכה. זוגות שמרגישים מוערכים ואהובים על ידי בני הזוג שלהם ירגישו טוב יותר ויתפקדו טוב יותר בכל תחומי החיים. הרבו בביטויי חיבה, פרגנו לבני הזוג שלכם ושבחו אותו על הטוב שבו.
  • היו שם אחד בשביל השני: בני זוג המהווים מקור לתמיכה וחיזוק אחד עבור השני יחוו קשר זוגי משמעותי ויציב. זהו את הצורך של בן/בת הזוג שלכם, היענו לו בחיוב והעניקו תמיכה. זה יבהיר לכל אחד מכם שבעת הצורך, בן/בת הזוג שלי יהיו שם בשבילך.
  • עין טובה – כשאנו רואים בבן/בת הזוג שלנו שותף וחבר קרוב, נחוש תחושות נעימות שיגרמו לנו להתייחס בחיוב באופן כללי לבן הזוג שלנו ולקשר שלנו. עין טובה מונעת עוינות, תחרות, קנאה ומתח ומייצרת קשר מפרגן, נעים וחיובי.
  • פתרון קונפליקטים: זוגיות טובה היא לא בהכרח זוגיות שאין בה קונפליקטים. אך בזוגיות טובה, בני הזוג יודעים איך לנהל אותם. שיח של ברור הצורך של כל אחד, שמירה על כבוד השני גם בזמן של ויכוח, היכולת לעצור ולחזור לתקשר אחרי יאפשרו להתמודד נכון גם כשיש מחלוקות.
  • חלומות משותפים: הרשו לעצמכם לחלום, כל אחד בנפרד ושניכם ביחד. דברו על השאיפות שלכם ולמה אתם מייחלים, והפכו את בן/בת הזוג שלכם לשותף להגשמה.
  • בניית משמעות: לכל משפחה הערכים המובילים אותה והדרך הייחודית שלה לקיים אותם. חשבו יחד מה חשוב לכם? אילו ערכים אתם מעוניינים להנחיל לילדיכם וכיצד. כך תייצרו משמעות שתמלא אתכם ותהווה דוגמא לילדיכם. זוגיות שיש בה משמעות תורמת לתחושה החיובית כפרט, כזוג וכמשפחה.

 

לסיכום נראה שכמו בכל דבר בחיים, גם זוגיות מיטיבה דורשת עבודה. זוגות שיודעים לעבוד על הקשר ביניהם יוכלו לחוש כיצד הוא מהווה עבורם עוגן להתמודדות עם כל מה שהחיים מזמנים – לטוב ולמוטב. במצבים משבריים במיוחד, בני זוג עם קשר חזק, ידעו לתת את התמיכה זה לזו ולייצר חוסן מול טראומה, קושי ומשבר.

 

מרגישים שהזוגיות שלכם צריכה חיזוק?

פנו למטיבת”א – מרכז טיפול וייעוץ במשפחה תורני ארצי להכוונה ומציאת אנשי מקצוע שיוכלו לסייע לכם.

לעזרה ראשונה נפשית ניתן לפנות למוקד מטיבתא 24 שעות ביממה: 2837*

למענה בווצאפ הצטרפו לקבוצות מטיבתא בקהילה

קבוצת נשים

https://chat.whatsapp.com/IOZjkMBFHsgCGYyIOyDtLP

קבוצת גברים

https://chat.whatsapp.com/KneJQgBuRT421UnOIPwBgt

Picture of יהודית שוורץ
יהודית שוורץ

אהבת את המאמר? שתף:

Facebook
WhatsApp
Email
הדפסה

הרשמה לניוזלטר של מטיבתא

הצטרפו לרשימת התפוצה המקנה לך הטבות:
סדנאות דיגיטליות // טיפים ללא תשלום // מגזין מטיבתא // מאמרים אחרונים.

הפופלרים ביותר

פוסטים נוספים מאותה קטגוריה

זוגיות וחוסן

קשר זוגי מבוסס ויציב, מעניק לנו תחושה של ביטחון המאפשרת לנו להתמודד טוב יותר עם אתגרי החיים. מחקרים מעידים כי זוגות שחווים קשר משמעותי רואים

צמיחה זוגית, דווקא בעת משבר

זהירות מתח גבוה

התלבטות גדולה קיימת במערכות יחסים בכלל, ובמערכת זוגית בפרט. מהי הדרך שבה עלינו לנקוט במהלך קונפליקט, הגורם לעליית מתח בין שני בני הזוג. הזוגיות מלווה

פוסטים נוספים מאותה קטגוריה