לוגו מטיבת"א

אישות וקדושת הבית | מוקד סיוע ומידע

מוקד מטיבת"א

אישות וקדושת הבית

מוקד סיוע במצבי דיכאון של מרכז מטיבת”א זמין בשבילכם 24/6. מומחי מטיבת”א זמינים לכם בטלפון, בצ’אט, במייל ובטופס המצורף. יש להם את מיטב הכלים לסייע לכם, והם מתמחים בסיוע לציבור הדתי והחרדי, ומכירים היטב את המאפיינים והצרכים המיוחדים של שומרי התורה והמצוות הזקוקים לסיוע נפשי. השיחה תישאר דיסקרטית לחלוטין. 

זקוקים לסיוע? הרשמו כאן ונשוב אליכם:

תמונת בית למוקד אישות וקדושת המשפחה
תמונת שקיעה למוקד אישות וקדושת המשפחה
תמונת פרחים צבעוניים למוקד אישות וקדושת המשפחה

אישות וקדושת הבית - חשיבות ההתייעצות, בעיות ומאפיינים

אישות וקדושת הבית

האישות היא ערך מרכזי בתורה ובבניין הבית. מצוות עונה וכל המקיף והמסתעף ממנה הם חלק חשוב בתורה, ועם זאת, כגודל חשיבותם כך גודל צניעותם. במקרים רבים מאוד, קשיים ובעיות בתחום חשוב ורגיש זה נותרים ללא מענה. זאת בשל הרגישות והצניעות הגדולה היפה לנושאים אלה, הגורמים שבשונה ממצוות ותחומים אחרים, בהם כל בעיה היא סיבה להתייעצוץ וכל שאלה היא הזדמנות ללימוד ולתשובה – לעתים קרובות בענייני אישות נמנעים מלשאול ולהתייעץ. אך האמת היא שאין זו דרכה של תורה, וההיפך הוא הנכון. כמובן שיש לשאול ולהתייעץ באופן הצנוע, הרגיש והנכון, עם אנשי מקצוע מומחים בתחום בהם גם אנשי תורה יראים ושלמים. ברוך ה’, בשנים האחרונות בעקבות מנהיגי הדור והרבנים, הולך תחום הייעוץ בענייני אישות וקדושת הבית ותופס את מקומו הראוי, וישנה מודעות הולכת וגדלה לתחום חשוב זה. ועדיין, נראה שיש הרבה לאן להתקדם.

קדושת הבית בדורנו

החיים המודרניים הביאו עימם מגוון חדש של אתגרים שמשפיעים על תחום האישות וההתנהגות בתחומים שבקדושת הבית. כך למשל, העובדה ששעות העבודה של נשים (ולעתים גם של גברים) הולכות ומתרחבות, והתחומים בהם הן עובדות הולכים ומתגוונים, משפיעה פעמים רבות על תחום זה. במקרים רבים בני הזוג לא מודעים כלל להשפעה של שעות עבודה רבות ושעות שינה מועטות על תחום קדושת הבית. השפעה נוספת ושלילית עשויה להיות מפגעי התרבות, הן במובן של דעות קדומות או היחשפות לא נכונה חלילה לתחום זה, והן במובן של התרחקות מוחלטת ממנו, כפי שאכן ראוי לעשות בהקשרים אחרים – אך ליישם התרחקות כזו גם בתוך הבית פנימה.
אתגרים אלו, ונוספים האופייניים לדורנו, מתווספים לאתגרים שהיו מאז ומתמיד בתחום קדושת הבית, ומעל הכל נראה שישנה חשיבות לתודעה ולהבנה: דרכה של תורה הוא להתייעץ על בעיות בתחום זה. שאלות מסויימות ראוי להפנות לרב, ואחרות למומחה רפואי או נפשי בתחום האישות וקדושת הבית, ובכל מקרה לא נכון להתמודד לבד לאורך זמן עם שאלות בתחום זה, כשמתמודדים עם אתגרים שלא מצליחים לפתור לבד.
המומחים במוקד מטיבת”א זמינים עבורכם לשאלות בתחום קדושת הבית, ורבני בית ההוראה ‘שלמות המשפחה’ עמו אנו משתפים פעולה מתמחים בשאלות הלכתיות ותורניות על כל השאלות הנוגעות למשפחה ולזוגיות, ובפרט בענייני קדושת המשפחה. אנו מזמינים אתכם לפנות באופן דיסקרטי ולקבל תשובה וייעוץ רגישים ומקצועיים.

המניעות המיוחדות מלהתייעץ בתחום זה

בתחום קדושת הבית ואישות, נמצאים מגוון עיכובים שעלולים להוביל לחששות ולקשיים בגישה לייעוץ ולדיון פתוח בנושאים אלו. במרחב הדתי והקדוש, השתיקה והביישנות הם תופעות טבעיות ואף ראויות בתחומים אלו, וברוך ה’ שאנו זוכים להתחנך ולחנך על ברכי הצניעות והטהרה. עם זאת, ברור וידוע, גם אם לעתים הדברים נשכחים, שהטהרה והצניעות לא אמורות לפגוע בחיי המשפחה, וההיפך הוא הנכון. זו הסיבה שכל גדולי ישראל כיוונו ומכוונים לתת מענה בתחומים אלה, לשאול כשצריך ולענות כראוי. 

תכונה נוספת שעשויה להימנע מלפנות לייעוץ והדרכה בתחום קדושת הבית היא הביישנות והרגישות. עם ישראל “ביישנים, ענווים וגומלי חסדים”, ובאופן טבעי רבה הביישנות והרגישות שבתחומים אלו. רבים מרגישים לא נעים, גם לאחר שהבינו שיש להם צורך אמיתי בייעוץ בתחומי קדושת הבית, ומתעכבים מלטפל ולהתייעץ. הפתרון הראוי לבעיה זו הוא רבנים, בתי הוראה ואנשי מקצוע היודעים ומכירים את נפש הציבור הדתי והחרדי, יודעים כיצד להאזין ברגישות ולאפשר לשואלים לשאול באופן עדין ומדוייק, כמובן תוך שמירה מוחלטת ומוקפדת על דיסקרטיות. זו הדרך בה אנו מתנהלים במוקד קדושת הבית של מטיבת”א, וכל אנשי המקצוע והרבנים המייעצים ומשיבים במוקד הם בה בעת מומחים בתחומם, וגם רגישים ועדינים ומנוסים במתן אוזן קשבת, ומענה עדין, צנוע ומקצועי לכל שאלה.

מעכב נוסף ונפוץ מאוד לפניה לייעוץ בתחומי קדושת הבית הוא אי ידיעה. פעמים רבות, זוגות לא מבינים בדיוק מה עובר עליהם, ואף לא מודעים בכלל לכך שישנן בעיות בתחום זה. על כך נדגיש ונאמר: בכל מצב בו קיימת הרגשה של בעיות בתחום זה, חוסר שמחה או חוסר סיפוק, אנו ממליצים לפנות מיד, לשתף במצב ולהבין האם המצב נורמלי וטוב, או שישנה בעיה שאפשר לפתור וכך להוסיף שמחה ואהבה בבית.

שלבים בחיים ובזוגיות

כבתחומים אחרים, כך וביתר שאת בתחום קדושת הבית והאישות – השינויים הטבעיים במהלך החיים משפיעים מאוד. מודעות להשפעות האלה חשובה, שכן היא עשויה להביא לרגישות יתרה לבעיות שמתעוררות בשלבים שונים. ככלל, ניתן לומר ששלב בניית הבית והחודשים הראשונים לאחר החתונה הם תקופה רגישה. רגישות נוספת מסוג אחר קיימת בשלבים של הריונות ולידות, ואתגרים מסוג אחר עלולים להיות בהמשך החיים, ולקראת גיל המעבר. בכל שלב בו מתעוררת תחושה של שינוי לרעה בתחום קדושת הבית, ראוי ומומלץ לשתף ולהתייעץ בכדי לדעת לתת מענה לאתגרים החדשים. 

השפעת קדושת הבית על הזוגיות וההורות

השפעה רבה מאוד נודעת לתחומי האישות וקדושת הבית על כלל ההתנהגות והשמחה בבית, הן בהקשר הזוגי והן בהקשר להורות וחינוך הילדים. ניתן לומר כי לרוב ככל הבעיות בין בני הזוג ישנו קשר ישיר או עקיף לקדושת הבית, הן לטוב והן למוטב. לעתים קרובות בני זוג שמגיעים לייעוץ או טיפול בעקבות בעיות בשיח ביניהם, מגיעים במהלך הטיפול לתובנה שמקור המתח הוא בבעיות שבתחום רגיש זה. עובדה זו מדגישה מאוד את החשיבות בהתייעצות כשמתעוררות בעיות או שאלות בתחום. חשוב להיות מודעים לקשר הזה בין התחום של קדושת הבית לשאר התחומים בבית, גם בכדי לדעת לזהות את הקשר הזה כשהוא גורם לבעיות בבית וכך לדעת טוב יותר כיצד לתת מענה ולגרום לאווירה שמחה ובריאה יותר בזוגיות ובבית.

השקפת גדולי ישראל

צאו וראו בעניין לימוד הלכות טהרה, לדרוש ברבים, שהיו גדולי ישראל נמנעים ללמד ברבים עד שבאו גדולי ישראל והרימו קרן ישראל ללמד הלכות אלו ברבים, ואף לנשים, וכמו שכתב מרן הגר”ע יוסף זצ”ל בספרו יביע אומר חלק א, בשם מרן הבית יוסף מהר”י בי רב שהיה דורש ברבים בהלכות נדה, וכתב ע”ז מרן הגר”ע יוסף שמכאן תוכחה מגולה לכמה מחכמי הדור שמונעים עצמם לדרוש בהלכות אלו ברבים ועמא דארעא אזלא ומדלדלא ותנן הוי עז כנמר.
ובהקדמתו לספרו טהרת הבית הביאו ששאלו את מרן הגר”ע יוסף זצ”ל האם אפשרי שיבואו גם נשים לשיעורים בהלכות טהרת המשפחה וישבו בעזרת נשים מאחורי מחיצה כדת של תורה וישמעו את השיעורים או שיש בזה איזה חשש משום צניעות, והשיב מצוה גדולה למסור שיעורים בהלכות טהרת המשפחה כשהנשים יושבות בעזרת נשים ושומעות את השיעורים מפי תלמיד חכם ויגדיל תורה ויאדיר עכ”ל.
והגאון הבן איש חי בספרו רב פעלים כתב שהיה מר אביו הרה”ג רבי אליהו חיים זצ”ל, מזהיר הנשים בהלכות נדה בדרשות שבת שובה או שבת הגדול, ולכן גם הוא כתב הלכות נדה בספרו בן איש חי שניה בפרשת צו ופרשת שמיני שחלים בדרך כלל ע”פ רוב בשבת הגדול.
וכך העידו גדולי ישראל שכך היה המנהג בג’רבא שבשבת שאחרי הפסח הייתה דרשה מיוחדת שבה הודיעו הרבנים הלכות טהרת המשפחה והדרשן פותח אין חכמה ואין תבונה ואין עצה לנגד ה’, ואז יוצאים כל הרווקים והבחורים מבית הכנסת והרב דורש ומשנן הלכות נדה לכל העם כפי ההלכה וכפי מנהגי ג’רבא.
וכבר הפליג מרן הגר”ע יוסף זצ”ל בספרו טהרת הבית בחשיבות הדרכה בהלכות טהרה מפי מורה הוראה וכמה מכשולים עומדים לפתח למי שלא מתייעצות בעניינים אלו שגורמות לבעליהן שיתרחקו מהן, ועל ידי כך יהיו שרויים בהרהורי עבירה הקשים מעבירה, וכל זאת בגלל עצלותן שאינן רוצות לדפוק על דלתות בעלי ההוראה, ולהראות דם לחכמים, וכמה תקלות נגרמות על ידי כך שאינן שואלות לרבנים מורי הוראות, ומחמת עצלות או בושה סומכות על “הוראות” חמותיהן או שאר זקנות, ובאות לידי מכשולים חמורים וכן לא יעשה.
ואף שכמובן שבענייני שלום בית בדברים שבינו לבינה צריכים להיות בצניעות ובהצנע לכת, אבל ודאי שיש מצוה וחובה לכל מי שמרגיש קשיים בעניינים אלו להתייעץ עם מומחים בדבר למען השכנת שלום בית והשראת השכינה, שכידוע בנושאים אלו משפיעים על שלום בית, וכמה זוגות כיום לדאבוננו באים להתגרש במפתן בתי הדין הרבני ותוך כדי הדיונים מתברר שבני הזוג לא עברו הדרכה נכונה בנושאים שבינו לבינה ואילו היו עוברים הדרכה נכונה לא היו מגיעים למצב שבו הם נמצאים ואף שבתי הדין שלוחים לייעוץ אך לפעמים זה כבר מאוחר ואין מה להציל.

שו"ת על אישות וקדושת הבית

מתמודדים עם קשיים עם אישות וקדושת הבית?

פנו לקבלת טיפול מקצועי ומותאם במרכז הטיפול שלנו

בכל מצב שבו נדמה שיש בעיות או אתגרים בתחומים אלו, ראוי לפננות לטיפול. במאמר שבעמוד ישנו פירוט רב על חשיבות הפניה וההתייעצות

ראוי ונכון להתייעץ בכל בעיה בתחומים אלו, עם איש מקצוע מנוסה וירא שמים, שעומד בקשר עם גדולי ישראל. המומחים המקצועיים ורבני מוקד מטיבת”א מנוסים ובקיאים בתחומים אלו, ואנו מזמינים אתכם לפנות אלינו 24 שעות ביממה, 6 ימים בשבוע

בהחלט. לכל גיל ולכל שלב בזוגיות ישנם מאפיינים יחודיים, גופניים ונפשיים, שמשפיעים מאוד על תחום קדושת בית. פירוט על חלק מהמאפיינים במאמר שבאתר. 

במקרים רבים מאוד, בני הזוג לא מודעים או לא מייחסים חשיבות לבעיות ואתגרים בתחום האישות, אך חווים בעיות בשיח הזוגי או באוירה בבית. תהליך טיפול עשוי לגלות לבני הזוג כי ישנו קשר הדוק בין התחומים והשפעה הדדית רבה. הסבר נוסף במאמר שבאתר, ובכל בעיה אנו מזמינים אתכם ליצור קשר עם מוקד מטיבת”א באתר או בטלפון.

מאמרים קשורים

עשרת הדברות בחינוך

אוריאל בלמס M.A יועץ חינוכי, מנחה הורים וקבוצות מוסמך מדריך משרד החינוך למצבי חירום ומשבר ומניעת אובדנות, מטפל במטיבת”א עם ישראל, הנבחר מבין האומות, מקבל

קרא עוד »

זוגיות וחוסן

קשר זוגי מבוסס ויציב, מעניק לנו תחושה של ביטחון המאפשרת לנו להתמודד טוב יותר עם אתגרי החיים. מחקרים מעידים כי זוגות שחווים קשר משמעותי רואים

קרא עוד »