לוגו מטיבת"א

משבר בזוגיות- כך תתגברו על משבר בזוגיות לחיים טובים יותר

אחד המשברים הקשים ביותר הוא משבר בזוגיות שמביא לאתגרים רבים במערכות יחסים. לא כל הזוגות מוכנים להודות שהם חווים משבר, אך הוא קיים כמעט אצל כל זוג. 

בין אם מדובר בבגידה, בשקר, בהסתרה או בכל פגיעה אחרת באמון תחושת הכאב והבגידה היא עמוקה ומטלטלת. 

יש מגוון סיבות למשברים באמון. איך מתגברים על המשבר? האם חייב לשלב טיפול או אפשר באופן עצמאי ובכלל, מהיכן מתחילים? בואו לגלות את כל התשובות.

משבר אמון בזוגיות – מהיכן זה מגיע?

זוגיות היא עבודה לכל דבר ועניין, נכון שאהבה היא חלק מהותי מהזוגיות אבל לפעמים אהבה זה פשוט לא מספיק ומשם מגיע המשבר. מספיק הדבר הקטן שיערער את האמון וזהו למעשה גלגל שמביא לכדור שלג. אובדן האמון מערער את היסודות עליהם בנויה הזוגיות ומותיר את בני הזוג מבולבלים, כואבים ואובדי עצות. פעמים רבות המשבר מלווה בתחושות של כעס, עלבון, חוסר אונים, ובדידות. הוא מעורר שאלות קשות לגבי העתיד המשותף, ומטיל ספק ביכולת לשקם את הקשר. במקרה כזה גם קו סיוע נפשי יכול לספק את התמיכה הראשונית ואף לסייע בתמיכה הלאה לטווח הרחוק ולהציע אוזן קשבת, מידע, והכוונה לגורמי סיוע נוספים. 

התמודדות עם משבר בזוגיות – מאיפה מתחילים?

ההתמודדות עם משברים בזוגיות היא מסע מאתגר אך גם הזדמנות לצמיחה והתחדשות. השלב הראשון הוא הכרה בכאב ובפגיעה והבעת רגשות באופן כן ופתוח. תקשורת היא המפתח ושיח מכבד, אמפתי, וקשוב יכול לסלול את הדרך לריפוי. חשוב לזכור כי תהליך ההחלמה דורש זמן, סבלנות, והשקעה מצד שני בני הזוג. אין קיצורי דרך והדרך לריפוי רצופה מהמורות ואתגרים. יחד עם זאת, בעזרת תמיכה מתאימה, נכונות לעבודה עצמית וזוגית, ורצון עז לשקם את האמון, ניתן לצלוח את המשבר ואף לצאת ממנו מחוזקים יותר. טיפול או ייעוץ זוגי מתאים יכול לספק מרחב בטוח לשיח, להעמיק את ההבנה ההדדית ולסייע בבניית כלים לתקשורת בריאה ופתרון קונפליקטים. כאשר אתם מוצאים את הטיפול המתאים אתם ללא ספק בדרך הנכונה להצלחה בזוגיות, כי אסור לוותר כל כך מהר. 

משבר בזוגיות בהריון – אתגר ייחודי לזוגות

תקופת ההיריון היא תקופה של שינויים פיזיים ורגשיים רבים והיא עלולה להעצים קשיים קיימים ולעורר מתחים חדשים. חוסר הוודאות והחרדה הנלווים להריון בשילוב עם השינויים ההורמונליים והפיזיים עלולים להשפיע על מצב הרוח, על רמת האנרגיה, ועל היכולת להתמודד עם קשיים. במקרים בהם פגיעה מינית היא הגורם למשבר בהריון חשוב לדעת שהריונות עלולים להעצים את תחושת הפגיעות והטראומה, ולהקשות על ההתמודדות הרגשית. במקרה כזה חשוב מאד לקחת בחשבון שטיפול יכול לסייע מאד ולדרבן את הצורך בטיפול וסיוע כי משבר בזוגיות בכלל ובפרט במהלך הריון דורש התייחסות מיוחדת ורגישה. חשוב לזכור כי ההיריון הוא תקופה רגישה, וכי בריאות האם והעובר הן בעדיפות עליונה. 

משבר בזוגיות ילד ראשון והחיים עצמם – יש איך להתגבר

לידת ילד ראשון היא אירוע משמעותי בחיי הזוגיות, אך גם תקופה מאתגרת שיכולה להעצים קשיים קיימים ולעורר מתחים חדשים. השינויים באורח החיים, חוסר השינה והאחריות החדשה עלולים להעמיס על הקשר הזוגי ולגרום לחיכוכים ומריבות. לרוב, השנה הראשונה לאחר ילד ראשון או כל ילד היא השנה הכי קשה לזוגיות כאשר החיים משתנים לחלוטין. העייפות נותנת את אותותיה, ובני הזוג לעיתים מוצאים עצמם כלא מתקשרים כלל וכלל, או לפחות שלא כמו מקודם. 

משבר בזוגיות לאחר לידת הילד הראשון דורש התייחסות מיוחדת ומותאמת. חשוב לזכור כי תקופת ההסתגלות להורות היא תקופה רגישה, וכי רווחת ההורים והתינוק הם בעדיפות עליונה. חשוב לשים לב אם אין חוויה טראומתית מהלידה. טיפול בטראומה באופן מקצועי ותמיכה מתאימה יכולים לסייע לבני הזוג להתמודד עם האתגרים הייחודיים לתקופה זו, לחזק את הקשר הזוגי, ולפתח מיומנויות הורות משותפת. 

מרכז מטיבת”א הוא מרכז מהמובילים בישראל לייעוץ וטיפול תורני והוקם למטרת טיפולים מנטליים ומקצועיים לציבור הדתי והציבור החרדי. המרכז מאפשר מענה מקצועי, רגיש ומותאם לכלל האוכלוסייה ולציבור החרדי והדתי בפרט. למרכז הטיפולי מטפלים מקצועיים שמעניקים שירות במרכזי הטיפול הפרוסים ברחבי הארץ. למטפלים הסמכה, פעילות על סמך אתיקה מקצועית ואנושיות, סבלנות ואדיבות. צרו קשר עוד היום.

משבר בנישואים

שאלות ותשובות

האם משבר אמון בזוגיות בהכרח מעיד על סוף הקשר?

לא בהכרח. משבר בזוגיות הוא אתגר קשה, אך עם נכונות לעבודה זוגית ופרטנית תקשורת פתוחה, תמיכה נפשית מתאימה וסבלנות, ניתן לשקם את האמון ולבנות מחדש את הקשר.

מהם הסימנים המעידים על צורך בטיפול זוגי בעקבות משבר אמון?

קושי בתקשורת, חוסר יכולת לפתור קונפליקטים, תחושות של כעס, עלבון, חוסר אונים ובדידות מתמשכים וחוסר אמון בבן הזוג הם סימנים המעידים על צורך אפשרי בטיפול זוגי.

כיצד ניתן לתמוך בחברים שעוברים משבר אמון בזוגיות?

הקשיבו להם בסבלנות ואמפתיה, הימנעו משיפוטיות, עודדו אותם לפנות לעזרה מקצועית במידת הצורך, והציעו תמיכה מעשית כגון עזרה עם מטלות או טיפול בילדים.

Picture of מרכז מטיבת"א
מרכז מטיבת"א

אהבת את המאמר? שתף:

Facebook
WhatsApp
Email
הדפסה

הרשמה לניוזלטר של מטיבתא

הצטרפו לרשימת התפוצה המקנה לך הטבות:
סדנאות דיגיטליות // טיפים ללא תשלום // מגזין מטיבתא // מאמרים אחרונים.

משבר בנישואים

Table of Contents

הפופלרים ביותר
פוסטים נוספים מאותה קטגוריה
ה”בית” שבתוכינו

בימים אלו עם ישראל נדרש לנקוט במשנה זהירות משום שהם ימים שמועדים לפורענות. בשלושת השבתות שבין המיצרים קוראים הפטרות העוסקות בפורענויות ובשבע השבתות שאחריהן קוראים

מחיי זוגיות “בסדר” למה שמעבר

נכתב ע”י משה אילן, MSW עו”ס קליני ומטפל במרכז מטיבת”א “אנחנו זוג לדוגמה!” כך אמר לי משה (שם בדוי) בתחילת הטיפול. “פועלים ביחד במרץ שלילדים

זוגיות וחוסן

קשר זוגי מבוסס ויציב, מעניק לנו תחושה של ביטחון המאפשרת לנו להתמודד טוב יותר עם אתגרי החיים. מחקרים מעידים כי זוגות שחווים קשר משמעותי רואים